X edycja Konkursu Recytatorskiego „Władysław Broniewski – poeta Mazowsza” oraz V edycja Konkursu Plastycznego „Słowem malowane”

Gimnazjum nr 2 w Płocku w dniu 29 lutego 2012 roku gościło w swoich progach młodzież z płockich szkół: SP nr 1, SP nr 5, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 6, Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 12, Gimnazjum nr 14, I Prywatnego Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego im. St. Małachowskiego.

Okazją do tego niecodziennego spotkania była X już edycja Konkursu Recytatorskiego Władysław Broniewski – poeta Mazowsza a także V edycja Konkursu Plastycznego Słowem malowane, na najpiękniejsze ilustracje do wierszy płockiego Poety.

Konkurs organizowany jest od 10 lat w Gimnazjum nr 2 przez nauczycieli polonistów i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.

W tym roku Konkurs miał szczególnie uroczysty przebieg, gdyż był jednym z punktów obchodów Roku Władysława Broniewskiego w Płocku. Swój udział w Konkursie zgłosiło 27 uczestników, którzy zachwycili jury piękną, oryginalną recytacją utworów Poety.

Jury w składzie:

Janina Czaplicka – Honorowy Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku oraz Członek Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału ZNP w Płocku

Krystyna Olędrzyńska – Prezes Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury

Ewa Lilianna Matusiak – pracownik działu oświatowo – edukacyjnego Książnicy Płockiej,

miało „ciężki orzech do zgryzienia” i po długich naradach zdecydowało nagrodzić:

Martynę Kisio z Gimnazjum nr 6 (I miejsce), Aleksandrę Muszyńską z Gimnazjum nr 8 (II miejsce), Dominikę Fortunę z Gimnazjum nr 6 (III miejsce).

Wyróżnienia otrzymali: Rafał Siudym (I Prywatne Gimnazjum), Mateusz Wolny ( Gimnazjum nr 10), Julita Zenelt (Gimnazjum nr 4) oraz Ada Stanuszkiewicz (Gimnazjum nr 6).

W Konkursie Plastycznym nagrody przyznano w trzech kategoriach:

Szkoły podstawowe: I miejsce – Konrad Pachniewski (SP nr 5), II miejsce -Mateusz Sniegowski (SP nr 5), III miejsce – Kajetan Dorobek (SP nr 5)

Wyróżnienia: Magdalena Kijek (SP nr 5), Radosław Piotrkowski (SP nr 5), Szymon Skorupski (SP nr 6)

Gimnazja: I miejsce – Alicja Wójcik (Gimnazjum nr 8), II miejsce – Aleksandra Golewicz (Gimnazjum nr 8), III miejsce – Daniel Rosa (Gimnazjum nr 1)

Szkoły średnie: I miejsce – Mateusz Krac, II miejsce – Anna Wołos, III miejsce – Adrianna Orłowska

Wyróżnienie: Konrad Szumiński

Wszyscy nagrodzeni w kategorii szkoły średnie to uczniowie LO im. St. Małachowskiego.

Wydarzenie było nie tylko świetną okazją do uczczenia Roku Władysława Broniewskiego, pozwoliło także na nowo odkryć Poetę i Jego twórczość. Dla młodych uczestników to niebywała lekcja literatury i historii, a także możliwość sprawdzenia samego siebie.